602Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Cuma Namazının Sünnet'i..

Hz. Peygamber, kıyamet günü Müslüman kulun hesaba çekileceği ilk amelin namaz olduğunu, farz namazlardan noksan olanların nâfile namazlarla tamamlanacağını ve kulun Allah’a farzlarla yaklaşıp nâfilelerle yakınlaşmayı sürdürdüğünü haber vermiştir. Dolayısıyla nâfileler, Allah’a yakınlaşmayı sürdürmeye, sevap elde etmeye ve farzlardaki noksanlığın tamamlanmasına sebep olması yönüyle önem bildirmektedir. Nâfile namazlardan biri de cuma namazı öncesi ve sonrası kılınan namazlardır.

 

Cuma namazından önce ve sonra kılınan ilk ve son sünnet denilen namazlarla ilgili rivayetler ve bunların sıhhat durumları incelendiğinde Hz. Peygamber’in cuma namazından sonra farklı rekatlarda namaz kıldığı ve kılınmasını teşvik ettiği, cuma namazından önce kıldığına dair sahih ve sarih bir rivayet bulunmadığı görülmektedir. Ancak Hz. Peygamber’in bazı genel ifadeleri, bu namazı kıldığına dair zayıf rivayetler ve bazı sahâbe uygulamalarına dikkate edilerek cumanın ilk sünneti olduğu hatta bunun iki veya dört rekat olarak müekked olduğu da söylenmektedir.

 

Bu makale, Hz. Peygamber ve sahâbenin cuma namazından önce ve sonra namaz kılıp kılmadıklarına dair rivayetler ile kıldıkları namazların rekat sayılarını belirten rivayetleri sunmayı, bunların sıhhatlerini tespiti ve ilgili yorumları nakledip değerlendirmeyi hedeflemektedir.

Yazar : 0
15 Eki Cuma 12:51
501 Görüntüleme

Etiketler:


  1. 15/10/2021 12:54
    Fatih

    Tüm İslam Aleminin CUMA'sı Mübarek OLSun..

    Cevapla
Gönder

Popüler Yorumlar

Sesli Panelciler